15 marca 2019 o godzinie 18.00 zapraszamy do Galeria Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole, na wernisaż Patrz na mnie Patrycji Kostyry. Wystawę będzie można oglądać do 7 kwietnia 2019 r.

Dlaczego na mnie nie patrzysz?
Patrycja Kostyra wykonała instalację przestrzenną będącą ledonem wkomponowanym w miejsce nasycone charakterystyczną kolorystyką. Klimat pomieszczenia, oprócz dominującego światła, tworzą gradientowo potraktowane odcienie fioletu oraz granatu. Dobrze znamy te barwy; przywołują naszą równoległą formę aktywności życiowej zlokalizowaną w smartfonach. Tam bowiem, rzecz oczywista, spędzamy coraz więcej czasu.

Bohaterem sytuacji wywołanej przez artystkę jest fenomen uwagi. Uwaga jest mechanizmem, który selekcjonuje bodźce docierające do nas z zewnątrz. System ten umożliwia koncentrację świadomości na wybranym fakcie lub przeżyciu psychicznym. Umysł zmuszony jest do wybierania tylko określonych sygnałów wizualnych i semantycznych; do świadomości trafiają tylko te najmocniejsze, odpowiadające naszej wrażliwości, nawiązujące do naszych doświadczeń i światopoglądu. Na Instagramie oraz w innych serwisach społecznościowych ciągle atakują nas miliony informacji, reklam, kolorów i kształtów, twarze znajomych uwiecznionych na fotografiach, zwierzęta oraz eleganckie przedmioty. Ten szum dostarczany na co dzień przez internet stał się „nową normalnością”.

Jak mogę znaleźć się w centrum Twojej uwagi? Artystka nie ustawia się z okienkiem fotograficznym swojego smartfona przed lustrem, ani nie fotografuje swojej twarzy z egzotycznym daniem w pięknej restauracji jak to zwykle czynimy w mediach społecznościowych.
W bezpośredni sposób obnaża znaczenie naszych desperackich lub może jednak – odważnych działań; wskazuje na istotę internetowego życia i jednocześnie pyta o sens ciągłego skupiania na sobie uwagi. Co jest przyczyną tego fenomenu? Samotność? Może ambicje zawodowe? Czy jest to śmiały akt autoprezentacji umożliwiający zaistnienie w sferze publicznej? Każde z tych pytań pozostawia otwarte. W projekcie „Patrz na mnie” możemy być pewni jedynie deficytu uwagi innego, przytłoczonego nadmiarem informacji.

Patrz na mnie – nieważne kim jestem, co robię – po prostu patrz. Obserwuj. Folołuj. Śledź moje stories. „Patrz na mnie”.

Patrycja Kostyra – Ilustratorka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, członek Grupy Murki. Od roku 2014 zaangażowana w działania Stowarzyszenia Opolskie Lamy (m.in.: jako jeden z organizatorów Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy), a od 2017 w prace przy organizacji festiwalu Nokta w ramach współpracy z Noiz Foundation. W 2018 roku nominowana w dwóch kategoriach do Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Uczestniczyła w wielu wystawach oraz projektach multimedialnych i artystycznych – w tym kilku międzynarodowych. Aktualnie prowadzi zajęcia z rysunku w Kinie Meduza, pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „9”.

więcej informacji: galeriaopole.pl
_________________________

Artystka jest jedną z laureatek konkursu Aneks przeznaczonego dla młodych artystów i artystek związanych z Opolem.

Kuratorka konkursu Aneks: Agnieszka Dela-Kropiowska

Sponsor konkursu: Cementownia Odra S.A