Najważniejszą umiejętnością w dzisiejszym świecie jest zdolność rozróżniania między złożonością a chaosem oraz pomiędzy postrzeganiem problemów jako beznadziejnych a poszukiwaniem realnych rozwiązań.
— Hans Rosling
Zapraszamy na otwarcie wystawy dr Pauliny Ptaszyńskiej, która odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. A poniżej zachęcamy do zapoznaniem się z tekstem dotyczącym samej idei powstania tego projektu artystycznego.
Produkcja papieru w dużej mierze opiera się na drewnie pozyskiwanym z lasów. Wycinanie drzew na potrzeby przemysłowe niesie za sobą poważne konsekwencje dla środowiska. Według danych organizacji ekologicznych co roku wycina się 10 milionów hektarów lasów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na papier i inne produkty drzewne.
Przywykliśmy postrzegać świat w czarnych barwach. Media codziennie donoszą o konfliktach, wojnach, kataklizmach, rzadko zwracając uwagę na pozytywne zmiany, osiągnięcia czy działania mające na celu poprawę sytuacji. W książce Factfulness Hans Rosling, przytaczając konkretne dane, przekonuje, że mimo istniejących problemów świat nie stoi na krawędzi przepaści, a w wielu miejscach sytuacja wygląda lepiej, niż się na ogół uważa. Pisze: Wszystko jest lepsze niż myślimy, ale nie na tyle dobre, by przestać starać się robić to lepiej.
Myśl ta stanowi fundament projektu Reforestacja, który nie tylko opowiada o kryzysie, ale również ukazuje ludzkie starania i działania, mające na celu jego przezwyciężenie. Instalacja powstała w oparciu o liczne raporty, zdjęcia satelitarne oraz dane gromadzone przez organizacje monitorujące powierzchnię leśną na świecie, takie jak: FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa), USDA Forest Service, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), NASA, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Global Forest Watch oraz Our World in Data. Dzięki nim naukowczynie i naukowcy mogą śledzić zmiany w pokryciu leśnym na różnych obszarach i analizować tendencje odnawiania się lasów.
W obliczu wyzwań związanych z globalnym wylesianiem i zmianami klimatycznymi, reforestacja odgrywa kluczową rolę w odbudowie zniszczonych ekosystemów. Instalacja zainspirowana pięcioma gatunkami drzew, które są powszechnie stosowane w projektach zalesiania na całym świecie, przyczyniając się do poprawy jakości gleby, zwiększenia bioróżnorodności i redukcji CO₂.
Paulownia – drzewo o niezwykle szybkim wzroście, które może osiągnąć do 6 metrów w pierwszym roku. Paulownia wiąże duże ilości dwutlenku węgla i wzbogaca glebę w azot, wspierając inne rośliny.
Topola – idealna do rekultywacji terenów zdegradowanych, szybko rosnąca i oczyszczająca glebę z metali ciężkich. Dzięki właściwościom filtracyjnym pomaga również w ochronie wód gruntowych.
Akacja – gatunek przystosowany do suchych i ubogich w składniki odżywcze gleb. Dzięki symbiozie z bakteriami wiążącymi azot poprawia jakość gleby, umożliwiając rozwój innych roślin.
Sosna – odporna na trudne warunki śródziemnomorskie, stabilizuje glebę i wspiera bioróżnorodność, zapewniając siedlisko dla wielu gatunków zwierząt, a także tworząc korzystny mikroklimat.
Eukaliptus – szybko rosnący gatunek, który regeneruje się po wycince, co czyni go idealnym w zalesianiu. Głębokie korzenie zapobiegają erozji gleby, a liście mają właściwości antybakteryjne, które chronią lokalne ekosystemy.
University of Opole
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rector’s Office
Tel.: +4877 541 59 03
Chancellor’s Office
tel.: +48 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382
carefully created by Uniwersytet Opolski