Zapaleńcy 2

Studentki i studenci oraz wykładowczynie i wykładowcy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, zapraszają 3 kwietnia, o godzinie 18:00 do Galerii Zamostek i Fotogalerii MBP na wernisaż wystawy „Zapaleńcy 2”.

Inicjatywa ma na celu popularyzację archiwalnych zasobów biblioteki oraz stanowi unikatową okazję do spotkania młodych twórczyń i twórców z historią polskiej prasy dla najmłodszych.

Wydział Sztuki po raz drugi realizuje ten projekt – rok temu studentki i studenci III roku studiów licencjackich pracowali na bazie różnych numerów czasopism „Płomyk” i „Płomyczek”, czego efektem była wystawa w Galerii Zamostek. Tegoroczna ekspozycja WS czerpie inspirację z jednych z najstarszych numerów magazynu „Płomyk” z lat 30. XX wieku, odnalezionych w zasobach MBP. Pismo, będące w tamtych czasach oknem na świat dla młodych czytelników, obfitowało w reportaże, relacje z wypraw, opowiadania przygodowe i ciekawostki geograficzne. Jaki będzie efekt dialogu z zasobami sprzed blisko 100 lat? Inicjatywa ponownie odbywa się w ramach kursów Ilustracja oraz Publikacje artystyczne na Wydziale Sztuki UO, pod opieką artystyczną dr Magdaleny Hlawacz i mgr Katarzyny Mular.

W tym roku do projektu dołącza Politechnika Opolska, którą reprezentują studentki i studenci I, II i III roku kierunku Wzornictwo przemysłowe na Wydziale Mechanicznym, pod opieką artystyczną dr Małgorzaty Futkowskiej, mgr Natalii Hudzik i mgr Aleksandry Kuli-Leśniak. Punktem wyjścia dla projektów stały się archiwalne numery czasopisma „Płomyczek” – jednego z najważniejszych polskich czasopism dziecięcych XX wieku – przechowywane w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ilustracje publikowane na jego łamach, autorstwa wybitnych twórców, takich jak Janusz Grabiański, Jerzy Flisak, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki czy Jan Marcin Szancer, stały się inspiracją do powstania nowych form rysunkowych, graficznych, przestrzennych i narracyjnych, ukazujących świeże, współczesne spojrzenie na klasykę polskiej ilustracji. Prace powstały w ramach zajęć Rysunek prezentacyjny, Makietowanie i budowa modeli, Techniki prezentacyjne oraz Projektowanie specjalistyczne produktu.

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko prace studenckie, ale także realizacje wykładowczyń i wykładowców WS UO.

Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4).

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2025 r.

projekt plakatu: Katarzyna Mular

Udostępnij post

Przejdź do treści