Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Opolskim realizując projekty z zakresu sztuk wizualnych. Jednym z nich jest umożliwienie studentom Instytutu Sztuki UO zorganizowania ich pierwszego, profesjonalnego pokazu prac w salach GSW. Dyplomy 2013 to wystawa tworzona i kuratorowana przez absolwentów Instytutu Sztuki UO i ich profesorów. Prezentacja poprzedzona jest obroną dyplomów.
Dla Instytutu Sztuki nastała nowa era, związana z długo wyczekiwaną przeprowadzką do odnowionego budynku przy ulicy Wrocławskiej, w sercu opolskiego Zaodrza. Studenci, zgodnie z prawami przynależnymi ich młodości i elastyczności umysłów, szybko wsiąknęli w przestrzeń tych pomieszczeń i możliwości dawanych przez sprzęt najnowszych generacji, który od listopada mogą z każdym miesiącem pełniej wykorzystywać w swojej pracy. Kolejny raz najważniejsza dla Instytutu wystawa, jaką jest coroczny przegląd dyplomów, koncentruje się w Galerii Sztuki Współczesnej.
To, co zwraca uwagę w obecnym przeglądzie dyplomowym to z pewnością solidna reprezentacja rzeźby, w dużej mierze kontynuującej szlaki twórcze widziane dwa lata wcześniej, przy okazji dyplomów licencjackich. Zauważalna jest również reprezentacja sztuki graficznej oraz fotografii (gdy niekiedy zostajemy zasypani natłokiem odbitek lub znajdujemy wrażenia i odczucia dość szokujące). Dostojna i najpowszechniej kojarzona z twórczością plastyczną dziedzina malarstwa reprezentowana jest przez ledwie dwa magisterskie dyplomy. Swoiście pojmowanym malarstwem jest też realizacja wykorzystująca nowoczesne media oparte na projekcji światła zorganizowanego za pośrednictwem komputerowego procesora i odpowiedniego oprogramowania. Dyplomem jest też katalog towarzyszący wystawie.
Obok dyplomów magisterskich w przestrzeni GSW pokazywane będą również prace powstałe w ramach licencjatów. Z reguły powstałe pod opieką adiunktów mieszczą się zazwyczaj w specyfice twórczej promotorów. Znajdziemy więc bez trudu zarówno eksperymenty sprzęgające formy plastycznej kreacji z nowoczesnymi narzędziami do jej tworzenia, obróbki i przekazywania odbiorcy (projekty mappingowe i multimedialne, fotografia i wydruki). Zobaczymy projekty interaktywne, bytujące w przestrzeni internetu jak i bardziej tradycyjne: grafikę (zarówno w technikach wypukłych, jak i wklęsłych), projekty plakatów, a nawet malarstwo. Jest też jedna, nietypowa rzeźba.
Trudno w tej chwili jednoznacznie wskazać, które prace znajdą się na ekspozycji w GSW, decyzje zapadną w końcu czerwca, jednak serdecznie zapraszamy zarówno na wernisaż, który będzie miał miejsce 3 lipca o godz. 18.00 w Galerii, jak i do oglądania ekspozycji w dwóch pozostałych miejscach (w Urzędzie Marszałkowskim i Studenckim Centrum Kultury), w których prace będą dostępne dla szanownej Publiczności znacznie dłużej.
dr Kazimierz Ożóg
Dyplomy 2013 są współfinansowane z budżetu Urzędu Miasta Opola oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie OPAK.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382