Maria Bitka. Mój pierwszy performans

18.01.2019 r. o godzinie 18:00 w Wydziałowej Galerii A4 odbędzie się wernisaż wystawy Marii Bitki pt. Mój pierwszy performans. 30 stycznia 2018 roku również o godzinie 18:00 na finisaż wystawy odbędzie się kolejny performance. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

autorka o projekcie:

Mam 3 latka jestem sama w kuchni. Na blacie stoją plastikowe solniczki, swoim kształtem imitują pomidory i wydają wspaniały dźwięk – obie solniczki pięknie grzechoczą. Odwracam je. Na podłogę sypie się sól, grzechoczę przy swoim uchu, a w wytartym linoleum widzę labirynt. Chodzę po nim, a swoją trasę oznaczam solą.

Działanie „mój pierwszy performans” to powtórzenie serii gestów, które wykonałam jako mała dziewczynka. Mała Marynia w sukience w serduszka, przez chwilę zostawiona przez rodziców na pastwę nudy w samotności. Wydarzenie to miało miejsce jakieś 30 lat temu, niecałe 100 metrów stąd, w kuchni w moim rodzinnym domu. Realizację tego nieświadomego performansu zakończyła moja prababcia wchodząc do kuchni i mówiąc „Szczęść Boże”.

Mała dziewczynka nie zna kodów ani konwencji jej wyobraźnia jest jest wolna i nie skrępowana, a jednak przez jej z pozoru dziecinne zabawy, prześwitują prastare symbole. Splątany i niejednoznaczny labirynt i oczyszczająca sól.

Może to był tylko przypadek, a nie pierwszy performans?

Jednak teraz oficjalnie, w instytucji sztuki może się nim stać. Działanie małej Maryni jest punktem wyjścia. Solniczek pomidorów już nie ma, ale odnaleziony został dźwięk. Prababcia już nie wejdzie do kuchni, ale kostiumem w którym wystąpi performerka jest jej sukienka. Marynia jest już Marią tą samą i zupełnie inną i chce przeżyć swoje wspomnienie jeszcze raz. Tym razem w obecności świadków.

„Performans – jako powtarzalne zachowanie cielesne – funkcjonuje w ramach systemu kodów i konwencji, w którym zachowania się powtarza, ponownie odgrywa wymyśla na nowo lub po raz kolejny przeżywa. Performans to nieprzerwany stan powrotości”.
Diana Taylor, Performans

Maria Bitka, urodziła się w Opolu dzień po wybuchu w Czarnobylu. Artystka, nauczycielka i performerka, doktorantka na ASP we Wrocławiu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na wydziale intermediów w pracowni działań medialnych prof. Antoniego Porczaka obroniła w 2013. Dyplom w pracowni prof. Aleksandry Janik w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego obroniła w 2010. Podczas studiów przebywała na stypendium w Art Instytut na Indiana University of Pennsylwania w USA, oraz na Academy of Art Architecture and Design w Pradze. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na projekt Czarne skrzynki snów. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Opolu. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki. www.mariabitka.pl

 

Udostępnij post

Skip to content